ДОЛНИ ПАСАРЕЛ
Начало
Село Долни Пасарел се намира на 23 км от София.
Първото заселване на пасарелци е в местността Църквище. Тя се намира на 2 километра северозападно от днешното поселище.
Следващото преместване на древните пасарелци е около днешния храм “Свети Георги Победоносец”.
Днес къщите на селото са разположени между две планини – Лозенската и Плана, на левия бряг на река Искър. Надморската му височина е 750 метра.
До 1960г. селището е на административно подчинение на гр.Самоков, а след 1960г. е присъединено към Столичния град, под управлението на I-ви столичен район /Ленински/. През 1971г. е образуван нов столичен район – “Девети септември”, в който са включени селата около София.
До 1954 година са съществували Долни и Горни Пасарел. Тъй като с.Горни Пасарел е останал на дъното на язовир “Искър”, сега съществува само Долни Пасарел и затова започнаха да го назовават само с името Пасарел. Такива сега са и пътните табели за селото, които са поставени край шосето София – Самоков.
Наименованието Пасарел е твърде интересно. Има много версии, една от които е свързана с царуването на Калоян /1197-1207/. Когато през 1205 г. Калоян пленява император Балдуин Фландърски заедно с 4000 пленници решава да ги разсели в различни крайща на държавата си, за да може да ги държи в подчинение. И така: Маркиз дьо Сент Бьов и неговите хиляда души - край днешното село Бов, граф Орландо в Орландовци край София, конт дьо Фрей в Кондофрей - Кюстендилско и барон Арел в Пасарел.
Според друга версия Пасарел означава проход на Арел. Пасс – pass - от латински /френски/ - проход. От същия корен са passer /пропуснат/, пасаж – френски – pass-age. Проход, коридор, покрита улица, която съединява две улици; passé - минал; passager – пътник, който се движи с превозно средство. Девизът на испанските революционери от 1936г. е NO PASARAN – няма да минат.
Все в околностите на с.Пасарел е намерена статуя на бог Ескулап (Асклепий) – бог на медицината. Статуята се пази в Националния археологически музей в София. Същата е от мрамор – главата липсва. Този бог е почитан от траки и римляни.
ТРАНСПОРТ
Автобусна линия № 3
ПОЩА - ул."Ракита" № 2
Работно време: 08:00 - 17:00 часа
тел: 02/992-42-04
КМЕТСТВО ДОЛНИ ПАСАРЕЛ
Кмет: Даниела Кръстева
Приемно време: сряда от 08:30 - 12:00 часа
Ирина Терезова - Главен специалист
Работно време: Всеки ден от 08:30-17:00 часа
Адрес: ул. Ракита № 2
Телефон: 02/992-42-25; 02/992-42-35
WEB Сайт: www.pasarel.eu